Kategoria: informacje WTG

  • Przodkowie uniccy i prawosławni

    Przodkowie uniccy i prawosławni

    Serdecznie zapraszamy na spotkanie
    Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,
    które odbędzie się 29 stycznia 2024 (poniedziałek) o godzinie 18:00
    Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135
    (tuż przy stacji Metro Racławicka).

    Prelekcję pod tytułem: Przodkowie uniccy i prawosławni wygłosi członek WTG Damian Panasiuk. 

    Damian Panasiuk — ekonomista środowiska, pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, od 40 lat zgłębiający losy ludności pogranicza na Chełmszczyźnie. Brał udział w odnowieniu cmentarza prawosławnego w Czerniczynie k. Hrubieszowa po 70 latach od jego opuszczenia.

    Na wschodniej Lubelszczyźnie (Chełmszczyźnie i Podlasiu) wiele osób ma nazwiska z zachodnioukraińską końcówką „-uk”. Niewielu jednak stara się dotrzeć do swoich korzeni, nieliczni z zaskoczeniem dowiadują się, że ich przodkowie przed 1905 roki byli prawosławnymi, a jeszcze wcześniej unitami (grekokatolikami). Unicka diecezja chełmska była ostatnią w imperium rosyjskim i została zlikwidowana w 1875 roku. Rusini chodzący do cerkwi grekokatolickiej byli zmuszeni do przejścia na prawosławie. Dopiero po 30 latach akt tolerancyjny cara pozwolił im na zmianę wyznania. W efekcie ludność mówiąca kiedyś po ukraińsku po 1905 roku stała się wiernymi kościoła rzymskokatolickiego i w 1945 roku jako Polacy nie została wysiedlona do ZSRR. Prelekcja pokaże tło historyczne zmian religijnych i trudności w poszukiwaniach genealogicznych, które wynikają z istnienia równoległej sieci parafialnej grecko i rzymskokatolickiej, zmian zapisu imion i nazwisk z wersji ukraińskiej na rosyjską i polską oraz „bieżeństwa” czyli przymusowej ewakuacji ludności do Rosji w 1915 roku.

    Klubokawiarna POŻYTECZNA jest prowadzona przez fundację opiekującą się osobami z niepełnosprawnościami. Przed i podczas spotkania można będzie kupić świetnie wypieki, a przed spotkaniem nawet zjeść obiad. Zachęcamy do wypróbowania oferowanych potraw, tym bardziej że lokal na spotkanie jest nam użyczany nieodpłatnie.

    Skarbnik przypomina członkom WTG o składkach w kwocie 90 zł płatnych na konto Credit Agricole Bank Polska S.A. nr 90 1940 1076 3218 2246 0000 0000

  • Wybrane pozametrykalne źródła staropolskie dla Mazowsza Tomasz Mazewski

    27 lutego 2023 odbyło się spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, podczas którego prelekcję na temat Wybrane pozametrykalne źródła staropolskie dla Mazowsza poprowadził Tomasz Mazewski, członek WTG.

    Materiały związane z prezentacją znajdują na jego stronie https://ziemiazakroczymska.wordpress.com/

    Ubogie metryki po łacinie są oznaką wejścia z naszymi badania genealogicznymi w okres staropolski, przynajmniej dla Mazowsza. Metryki te są zwykle skąpe w informacje dotyczące, np. imion rodziców nowożeńców. Wnioskowanie na podstawie tylko metryk kościelnych jest zwykle procesem trudnym. Większość genealogów posiłkuje się wtedy herbarzami, jeśli bada szlacheckich przodków lub kończy poszukiwania.
     
    Tomasz Mazewski starał się pokazać, że okres staropolski ma dużo więcej źródeł niż tylko metryki. Według niego księgi grodzkie i ziemskie nie są tak straszne, jak je malują. Ukazują one nie tylko suche fakty jak sprzedaż czy kupno wsi, zastawy i pokwitowania, ale również mentalność dawnych ludzi. W księgach sądowych zawarte są również inwentarze dóbr opisujące nie tylko dwory, ale i budynki chłopów z danej wsi. Kolejnym źródłem są Metryki Koronne, które nie zawierają samych najważniejszych dokumentów dotyczących największych rodów dla Rzeczpospolitej Polskiej, ale także informacje o sprzedaży czy kupnie wsi drobnej szlachty mazowieckiej. Przedstawił też ich burzliwą historię i zaprezentował, czym Metryki Koronne różnią się od Metryki Księstwa Mazowieckiego. 

    Tomasz Mazewski genealogią zajmuje się wnikliwie od kilku lat. Wszyscy przodkowie, których udało mu ustalić, pochodzą z Mazowsza. Szczególnym dla niego terenem poszukiwań genealogicznych jest historyczna Ziemia Zakroczymska, z której pochodzi ponad połowa jego przodków.

  • Pożegnanie Waldemara Raczko, członka zarządu WTG

    Z wielkim smutkiem informujemy, że 03 grudnia 2021 odszedł nasz kolega Waldemar Raczko.   Waldemar Piotr Adam Raczko urodził się 29.04.1938 r. w Warszawie, zmarł 03.12.2021 r. w Warszawie. Syn Zygmunta Raczko i Anieli z domu Tusiewicz. Członek Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego zaangażowany w jego działalność. W latach 2016-2019 jego wiceprezes. Przez wiele lat zajmował się naszą biblioteką.

    Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej w 1960 r. na Wydziale Sprzętu Mechanicznego o specjalności technika uzbrojenia. W 1984 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na SGGW w Warszawie. W czasie swojej pracy związany był z rozwojem maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego.

    Był dyrektorem Instytutu Maszyn Spożywczych (IMS). Po przejściu na emeryturę zajął się badaniami genealogicznymi. Losy rodziny od końca 18 wieku związane były z Ziemią Liwską skąd przybyli ze Żmudzi. Protoplastą rodziny był Raczko, Rafał vel Raczko Saczkowicz z Puczyc herbu Gozdawa (więcej o genealogii rodziny).

    Waldemar propagował badania DNA jako jedną z metod poszukiwań genealogicznych. Ostatnie pożegnanie Waldemara odbyło się dnia 20 grudnia br. (poniedziałek) o godz.12:00 w Drewnianym Kościele na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.  

  • Pożegnanie Renaty Celmer, Sekretarza WTG

    Zdjęcie Igora Strojeckiego

    Z wielkim smutkiem informujemy, że 27 września 2021 odeszła nasza koleżanka Renata Celmer. Genealogią interesowała się od wielu lat, zbierała rodzinne pamiątki, dokumenty, odwiedzała miejsca zamieszkiwane przez jej przodków, spisywała wspomnienia najstarszych członków rodziny.   Od 2014 była aktywnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego. Współorganizowała nasze comiesięczne spotkania. W roku 2016 weszła w skład zarządu WTG jako jego sekretarz. Aktywnie pomagała w organizacji 25-lecia WTG oraz Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych w Warszawie.  

    Jej drugą wielką pasją były podróże. Zwiedziła Stany Zjednoczone, Hawaje, Wschodnie i Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Indie, Hongkong, Afrykę Północną, państwa Basenu Morza Śródziemnego, Wschodnią i Zachodnią Europę. Mimo rozwijającej się choroby w roku 2017 udała się do Ziemi Świętej.

      Miała potrzebę zdobywania wiedzy. Ukończyła kurs genealogiczny zorganizowany przez Muzeum Polin. A w roku 2021 roku ukończyła studia podyplomowe z genealogii na Wydziale Historycznym UKWS. Jej praca dyplomowa pt. „Wywód przodków Alicji Apolonii Kościelniak z Mierzejewskich” została bardzo dobrze oceniona. Cieszyła się, że pomimo trudności ukończyła studia podyplomowe. Planowała poświęcić swój czas na badania historii swojej ukochanej Choszczówki.   Mieliśmy okazję odwiedzić Renatę 23 września w jej domu w Choszczówce. Otrzymaliśmy w prezencie egzemplarz jej pracy dyplomowej, którą wydrukujemy w biuletynie Quaerenda WTG. Niestety nasze spotkanie okazało się ostatnim.   Zapamiętamy Renatę jako osobę bardzo serdeczną, życzliwą ludziom, chętnie pomagającą innym. Twoja radość życia i uśmiech będzie nam zawsze towarzyszyć. Zostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

    Pozostawiła kochających: męża Stanisława, dwójkę Synów oraz czwórkę Wnuków.

    Pożegnanie Renaty obyło się dnia 6 października o godzinie 13:00 na Powązkach w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.