Polacy w Harbinie. Co kryją kolejowe archiwa rodzinne?

Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2022

Prelegentka: Dominika Leszczyńska – absolwentka historii sztuki (KUL) i muzealnictwa (Ecole du Louvre), autorka lub redaktorka wielu publikacji z zakresu historii i kultury, stypendystka rządu francuskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; obecnie pracuje w Stacji Muzeum w Warszawie.

Tak pisze o sobie: Interesuje mnie reportaż biograficzno-historyczny i to, co kryją archiwa rodzinne. Są w moim przekonaniu istotnym źródłem dla badaczy, niestety często pomijanym – ożywiają i przybliżają wielką historię. Wobec szczątkowości danych archiwalnych, przetrzebionych przez wojny i inne zawieruchy dziejowe – bywają nieraz jedynym źródłem wiedzy na dany temat. Wychowałam się na rodzinnych opowieściach, moi rodzice wykazywali zawsze zainteresowanie i szacunek wobec rodzinnych pamiątek. Podczas spotkania będzie także mowa o książce: „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”

Badania autosomalnego DNA dla genelogów.

Badania autosomalnego DNA dla genealogów

Spotkanie odbyło się 15 listopada 2019

Prelegent: Piotr Nojszewski, Wiceprezes Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego

Prelekcja w przystępny sposób wyjaśniła Słuchaczom, o co chodzi w badaniach autosomalnego DNA do celów genealogicznych

Liczba osób, które wykonały badania autosomalnego DNA, przekroczyła już zapewne 25 milionów i rośnie bardzo dynamicznie.
Z prelekcji dowiedzieliśmy się, w jaki sposób badania te mogą być użyteczne dla genealogów i jakie niosą ryzyka. Prelegent opowiedział też o tym, gdzie można się przebadać i ile to kosztuje. Wspomniał też o rozwijających stale się narzędziach wspierających badaczy.
Nadchodzący Black Friday i Boże Narodzenie to zwykle okres, kiedy firmy oferujące testy DNA oferują atrakcyjne promocje. Trudno było o lepszy moment na poznanie tego zjawiska.

Badania autosomalnego DNA dla genealogów
Badania autosomalnego DNA dla genealogów przydatne strony
Badania autosomalnego DNA dla genealogów prelegent

Warszawianie na Suwalszczyźnie, Suwalszczanie w Warszawie

Spotkanie odbyło się 27 maja 2019

Prelegent: Pan Andrzej Matusiewicz

Monografia „Dwory na Suwalszczyźnie”

Autor opowiadał o książce, Warszawianach na Suwalszczyźnie, Suwalszczanach w Warszawie oraz co najważniejsze dla genealogów: o źródłach do genealogii ziemiaństwa.
Indeks nazwisk występujący w monografii. 

Andrzej Matusiewicz — nauczyciel, historyk regionalista, redaktor naczelny „Rocznika Augustowsko-Suwalskiego”. Autor lub współautor kilku książek i kilkuset artykułów o dziejach Suwałk i Suwalszczyzny, m.in. Szpital w Suwałkach. Dzieje i ludzie 1842–1985–2015.

Blaszki, kartoniki i papierki. Jak czytać stare fotografie?

Spotkanie odbyło się 6 maja 2019

Prelegent: Pan Jacek Dehnel

Blaszki, kartoniki i papierki. Jak czytać stare fotografie?

Pisarz i kolekcjoner Jacek Dehnel zaprezentował przykładowe obiekty ze swoich zbiorów dawnej fotografii i opowiedział, na co mogą się one przydać w badaniach genealogicznych.

Jacek Dehnel (ur. 1980), poeta, pisarz (laureat m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Kościelskich), tłumacz, kolekcjoner dawnej fotografii. Prowadzi portal internetowy Awers/Rewers, gdzie udostępnia swoją kolekcję (www.awers-rewers.pl).

Dziękujemy Igorowi Strojeckiemu za fotorelację.

Piotr Szymon Łoś Narol

O innych rodzinach zawsze, o swojej jak najmniej

Spotkanie odbyło się 25 marca 2019

Prelegent: Pan Piotr Szymon Łoś

„O innych rodzinach zawsze, o swojej jak najmniej.
Łosiowie, Paygertowie, Marsowie, Ponińscy, Czeczel-Nowosieleccy i inni.”

Piotr Szymon Łoś (ur. 1970 w Warszawie) Syn Aleksandra Stefana i Anny z Paygertów; rodzinnie związany z majątkami dziadków: Wojtkowa k. Ustrzyk Dolnych (Czeczel-Nowosieleccy), Domażyr k. Lwowa (Łosiowie) i Stara Wieś/Limanowa (Marsowie).

Dziennikarz radiowy (Polskie Radio „Radio dla Ciebie”), prowadzący i wydawca licznych audycji publicystycznych, przeważnie poświęconych kulturze, historii i tradycjom regionu Mazowsza, m.in. „Tradycja, rodzina, korzenie”, „Gościniec” (1997-2010), „Krajobrazy Mazowsza”, „Rody i Rodziny Mazowsza”; „Łosiowisko”, pasm codziennych (popołudniowego, porannego), audycji monograficznych. Prowadzący przedsięwzięcia programowo-edukacyjne („Turniej Gmin”, „Debaty ekologiczne”).

W zawodzie dziennikarskim od 1993 roku. Autor reportaży społeczno-kulturalnych, europejskich, o społeczności Romów itd. W swoim dorobku ma także publikacje prasowe w „Życiu Warszawy”, „Najwyższym czasie”, „Spotkaniach z zabytkami”, „W Sieci Historii”, prasie lokalnej.

Pasje: historia regionu Mazowsza i Podlasia, dzieje ziemiaństwa polskiego. Autor biogramów dla Instytutu Historii PAN (słownik ziemian), prelegent w sesjach popularno-naukowych na ww. tematy, autor książki „Szkice do portretu ziemian polskich XX wieku” (wyd. Rytm 2006, wyróżnienie w Nagrodzie im. prof. Jerzego Łojka za ww. książkę) i artykułów w kwartalniku PTZ „Wiadomości Ziemiańskie.”

Piotr Szymon Łoś Narol

Pałac Feliksa Antoniego Łosia w Narolu, lata 30. XX w.

Nie tylko Wielądko. Odnaleziony zbiór 346 przepisów kulinarnych z przełomu XVIII/XIX wieku Marcjanny z Jawornickich Oborskiej jako przyczynek do historii kulinariów ziemi liwskiej

Zbiór 346 przepisów kulinarnych z przełomu XVIII/XIX

Spotkanie odbyło się 25 lutego 2019

Prelegentka: Pani Małgorzata Buttitta

„Nie tylko Wielądko.
Odnaleziony zbiór 346 przepisów kulinarnych z przełomu XVIII/XIX wieku Marcjanny z Jawornickich Oborskiej jako przyczynek do historii kulinariów ziemi liwskiej”.

Odnaleziona przez Mirosława Roguskiego w Bibliotece Ossolińskich i opracowywana przez Małgorzatę Buttittę odręcznie pisana książka kucharska Marcjanny z Jawornickich Oborskiej, pani na dworze w Proszewie (Siedleckie, pow. Węgrów, ziemia liwska) rozpoczęta w roku 1825, jest zbiorem różnorodnych przepisów kulinarnych, typowych dla domowej kuchni dworskiej z przełomu XVIII/XIX wieku.
Składają się na nią receptury na rozmaite dania mączne, zupy, mięsa, nalewki i — tradycyjnie, jak na owe czasy — różne octy. Pośród przepisów kulinarnych znajdujemy także kilkanaście porad domowych, od leku na ból zęba, po wskazówki, jak zrobić atrament. Zapewne taki jak ten, którym została napisana wspomniana książka kucharska.
Ale okazało się, że nie koniec na tym. Archiwa skrywały również książkę ekspens i intrat Marcjanny Oborskiej z lat 1830-1864, a nawet ekspensy (niekompletne) spisane przez jej ojca, Jana Nepomucena Jawornickiego, w latach 1807 – 1812.
Kim była Marcjanna z Jawornickich Oborska? Co mówią nam o jej kuchni zebrane przepisy? Czy odnajdujemy w nich ślad krajana Wojciecha Wielądki? Czy i jaki wpływ na kuchnię dworu w Proszewie miało ziemiaństwo z sąsiedztwa i ich kucharze? Gdzie Jejmość kupowała głowy cukru do swoich ukochanych słodkich potraw? O czym jeszcze, poza kulinariami opowiadają nam jej receptury i zapiski? Może o tym, ile w karnawale Pani na Proszewie przegrywała w kasynach Kałuszyna?
Na te i kolejne rodzące się pytania odpowiedziała Państwu Małgorzata Buttitta, która przygotowuje obszerną publikację na podstawie odnalezionych dokumentów. Nad historyczną rzetelnością czuwa dr Mirosław Roguski.

Małgorzata Buttitta – italianistka i antropolożka kultury, specjalistka od antropologii jedzenia oraz kultury Śródziemnomorza, dziennikarka, prelegentka. Autorka literackiego przekładu Włoskiej sztuki dobrego gotowania Pellegrina Artusiego, a także, autorka książki Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur. Założycielka Akademii Pana Wielądko, którą właśnie przekształciła w fundację. www.peperoneblog.com

 

Nie tylko Wielądko. Odnaleziony zbiór 346 przepisów kulinarnych z przełomu XVIII/XIX wieku Marcjanny z Jawornickich Oborskiej jako przyczynek do historii kulinariów ziemi liwskiej

Jak wydać książkę genealogiczną Kimonibyli.pl

Jak wydać książkę genealogiczną i nie zwariować

Spotkanie odbyło się 21 stycznia 2019

Prelegent: Maciej Adam Markowski — członek zarządu WTG, blog genealogiczny KimOnibyli.pl

Jak wydać książkę genealogiczną i nie zwariować

Wydanie drukiem wyników swojej pracy jest celem wielu genealogów. Część z członków Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego ma to już dawno za sobą (ich prace w większości są dostępne w bibliotece stowarzyszenia), ale są też tacy, którzy dopiero przymierzają się do tego wyzwania.

Prelegent stoi właśnie przed tym wyzwaniem. Przeprowadził dużo rozmów i zebrał wiele materiałów, aby móc podjąć właściwe decyzje, gdy materiał będzie już gotowy. Prezentacja powstała na prośbę Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego i została wygłoszona 16 listopada ubiegłego roku.

Podczas wykładu zostały zasygnalizowane zagadnienia: składników kosztów wydania książki i co na nie wpływa, sposobów finansowania oraz ewentualnej możliwości sprzedaży. Wskazano, że wiele wyborów, przed którymi stoi osoba zamierzająca wydać książkę tylko z pozoru wydają się łatwe. Przedstawiono zalety i wady wydania książki samodzielnie, z tradycyjnym wydawnictwem i wydawnictwem typu vanity publishing (opłacanego przez autora wydania książki przez specjalizujące się w tym wydawnictwo).

Część z omawianych na spotkaniu tematów zostało poruszonych w artykułach: Jak wydać książkę genealogiczną oraz struktura książki genealogicznej.

Podczas spotkania aktywnie brały udział osoby, które wydanie książki mają już za sobą.

Maciej Adam Markowski z wykształcenia doktor nauk technicznych, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach, a z zamiłowania historyk rodziny. Od prawie pięciu lat prowadzi blog KimOnibyli.pl, w którym nie tylko stara się opisać, kim byli jego przodkowie, ale również gdzie warto szukać o nich informacji oraz jak dotrzeć do różnych wzmianek i dokumentów o swoich przodkach i innych członkach rodziny.

Antoni Maciej Trzaska Durski w stroju organizacji Sokół Trzaska Durscy w drodze do Niepodległości

Trzaska Durscy w drodze do Niepodległości

Spotkanie odbyło się 26 listopada 2018

Prelegentka: Hanna Trzaska Durska — emerytowany pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej.

Trzaska Durscy w drodze do Niepodległości

Z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości prelegentka przygotowała obszerny wykład, w którym omówiła sylwetki trzynastu osób z Rodziny, których wysiłek przyczynił się do odzyskania wolnej Ojczyzny. Z racji obszerności tematu, przedstawiony w Warszawskim Towarzystwie Genealogicznym wykład, obejmował tylko dwie sylwetki żyjące w XIX wieku i na początku wieku XX.
Omówione zostały postacie dwóch braci Antoniego (biogram w Wikipedii) i Jana Trzaska Durskich.

Antoni Maciej Trzaska Durski był pierwszym naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie. Funkcję swoją zaczął pełnić w roku 1875, będąc bardzo młodym, ale wszechstronnie przygotowanym Sokołem. Jego wkład w rozwój Sokoła – Macierzy był ogromny. Poza pracami organizacyjnymi towarzystwa kierował sprawami nauczania gimnastyki. Był autorem wielu podręczników, gdzie według własnej koncepcji przekazywał nowoczesne podejście do ćwiczeń i ich organizacji. Był autorem polskiego słownictwa, odnoszącego się do uprawiania wielu dyscyplin gimnastycznych. Jego wielką zasługą jest napisanie pierwszego polskiego podręcznika dotyczącego szermierki. „Szkoła szermierki siecznej” jest do dnia dzisiejszego podawana w literaturze dotyczącej szermierki. Aktywność, jaka charakteryzowała Sokoła, polegała nie tylko na ćwiczeniach, ale jednoczyła wszystkich młodych i starszych, kobiety i całe rodziny poprzez organizację wspólnych przemarszów, pokazów, wycieczek, wypraw i koncertów. W czasie tych wspólnych chwil przekazywane były idee wolnościowe i kształtowane w ten sposób charaktery młodych Polaków. W istocie Towarzystwo Gimnastyczne było organizacją paramilitarną, której prawdziwa działalność musiała być głęboko ukryta. Antoni swoją wiedzą służył innym gniazdom sokolim, pomagając w organizacji nowych gniazd.

W pracy Antoniemu pomagał młodszy o dziesięć lat brat Jan. Wiedza, jaką nabył u boku brata, a także predyspozycje i zamiłowanie do pracy wychowawczej sprawiły, że Jan po śmierci brata pełnił funkcję naczelnika Sokoła Macierzy do swojej śmierci, to jest do roku 1927.

Rzesze wychowanków Sokoła, wszechstronnie przygotowanych do pełnienia funkcji wojskowych, nauczonych musztry, zdyscyplinowanych, sprawnych fizycznie wzięło udział także ochotniczo w walkach Legionów Polskich i później w wojnie bolszewickiej. Te zastępy żołnierzy przeszły pod dowództwo trzeciego z braci, najstarszego Karola dowódcy Legionów Polskich z ramienia c.k. armii. To będzie dalsza część sagi o Trzaska Durskich.

Prelegentka: Hanna Trzaska Durska — emerytowany pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Żona Zygmunta Marii Trzaska Durskiego. Wykład ten przygotowała, spełniając powinność względem trzynastu przedstawicieli Rodziny zasłużonych w odzyskanie Niepodległości.

Zdjęcia ze spotkania wykonane przez Igora Strojeckiego.

This slideshow requires JavaScript.