Rodzina Klawów

Rodzina Klawów Maria Klawe

Spotkanie odbyło się 30.05.2016.

Prelegentka: Maria Klawe-Mazurowa, Z wykształcenia historyk, z zawodu gospodyni domowa

Pułapki Genealogii, czyli różne przypadki rodziny Klawów

Prelegentka w referacie, na podstawie badań nad swoją rodzina, przedstawiła liczne przykłady błędów i pułapek na które może się natkną się genealog w swoich poszukiwaniach.
Jednym z pierwszych przykładów było, ile kłopotu może sprawić dziedziczenie imion zarówno pierwszych jak i drugich oraz ich wymienne używanie w różnych dokumentach. Następnie omawiane były pułapki zastawiane przez zmiany w prawie spadkowym.
Referat pokazał, że należy wszystko sprawdzać w źródłach. Okazuje się, że nie tylko współczesne opracowania należy traktować z ostrożnością, bo nawet taryffa domów miasta Warszawy z epoki może wprowadzać w błąd i należy ją sprawdzić z aktami hipotecznymi. Także trzeba pamiętać, że również kilkakrotnie mogła zmieniać się numeracja domów (tzw. policyjna).
Prezentacja była bogato ilustrowana przykładami z publikacji wielu autorów.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodziny Klawe był aptekarz Henryk Klawe. W 1860 roku założył swoją pierwszą własną aptekę w Warszawie. Z czasem pojawiła się kolejna i duże laboratorium przy aptece. Z czasem laboratorium zostało przekształcone w fabrykę pod nazwą „Laboratorium Chemiczno-Farmaceutyczne Mgr. Klawe”, które już pod zarządem syna Stanisława rozwijało się bardzo dynamicznie. Był to jeden z największych producentów farmaceutycznych w Polsce międzywojennej. Produkowano tam wiele skomplikowanych i nowoczesnych farmaceutyków sprzedawanych na całym świecie. Ale najbardziej znane ówczesnemu zwykłemu „zjadaczowi tabletek” były tabletki na ból głowy, od których podobno pochodzi warszawskie gwarowe określenie „klawe” czyli fajne. Po wojnie Laboratorium podzieliło los pozostałych firm prywatnych – zostało przejęte przez państwo i obecnie znane jest pod nazwą Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”.


Dodaj komentarz