Jak zainteresować najmłodsze pokolenie historią rodziny

Jak można zainteresować najmłodsze pokolenie historią rodziny

Spotkanie odbyło się 29 października 2018

Prelegentka: Aleksandra Karkowska

Jak można zainteresować najmłodsze pokolenie historią rodziny

Pani Aleksandra Karkowska opowiedziała jak dzięki jej wspólnym publikacjom z Barbarą Caillot Dubus, można zainteresować najmłodsze pokolenie historią rodziny.
Wydane książki to spisane wspomnienia starszych osób z ich dzieciństwa. „Banany z cukru pudru” dotyczą mieszkańców Sadyby z lat 1930 – 1960, a „Na Giewont się patrzy” najstarszych górali.

ALEKSANDRA KARKOWSKA urodziła się i wychowała w Elblągu. Od 20 lat mieszka w Warszawie. Ekonomistka, przez kilkanaście lat pracowała dla międzynarodowych korporacji w Polsce i za granicą, gdzie wdrażała nowe procedury organizacyjne. Działa społecznie na warszawskiej Sadybie, jest Wiceprezesem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba. Od 6 lat organizuje Festiwal Otwarte Ogrody. Kocha podróże, fotografie, książki. W wolnych chwilach maluje.

BARBARA CAILLOT DUBUS – urodziła się w Paryżu, dzieciństwo spędziła między Francją a Podhalem. Studiowała dziennikarstwo, kulturoznawstwo i marketing kultury. Podróżniczka, fotograf, zafascynowana etnografią, dokumentuje odmienne kultury i zwyczaje. Od 1999 r. mieszka w Polsce.
Należy do Press Clubu Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jej książka Thekla i jej chłopakowy świat została w 2010 r. książką roku The International Board on Books for Young People. Napisała też książkę o swoich dziadkach Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia. Podhale ją inspiruje, kocha góry. Jej fotografie zilustrowały m.in. Czary góralskie wydane przez TPN w 2014 r.

Aleksandra i Barbara trzy lata temu założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek „Banany z cukru pudru” i „Na Giewont się patrzy” oraz serii interakcyjnych zeszytów „Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!”, „Notatnik wakacyjny”, „Na Gwiazdkę”, „Zeszyt tatrzański”. Wkrótce ukażą się ich kolejne książki „Mewa na patyku” (wspomnienia najstarszych Sopocian) oraz „B jak Batory” (wspomnienia osób płynących na emigrację na pokładzie M/S Batory, planowana na wiosnę 2019). Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.

Recenzja książki Na Giewont się patrzy zamieszczona w National Geographic i powstał filmik o książce.