Sylwester lat trzydziestych

Sylwester lat 30-tych

Spotkanie odbyło się 29.12.2014.
Prelegent: dr Tomasz Lerski

Sylwester na warszawskich salonach lat trzydziestych

Varsavianista dr Tomasz Lerski, w swoim wystąpieniu przypomniał autorów, kompozytorów i wykonawców piosenek retro. Wykładowi towarzyszyły oryginalne nagrania okresu międzywojennego odtwarzane z patefonu.

„Patefonu się nie „uruchamia”, ale „nastawia”. Oczywiście, po „nakręceniu”. A do nakręcenia służy specjalna korbka, którą trzeba się posługiwać z wyczuciem. Żeby nie doprowadzić do przekręcenia sprężyny uruchamiającej mechanizm napędzający okrągłą tarczę, na której leży czarna gruba ebonitowa płyta z zapisaną na niej muzyką. Dlatego patefon obsługuje ta sama, sprawdzona osoba – dr Tomasz Lerski.”

Tomasz Lerski – varsavianista, historyk kultury, dziennikarz jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 r. (ex aequo z ,,Powstaniem ’44” Normana Daviesa) otrzymał Nagrodę Varsavianistyczną (prezydenta miasta) za książkę ,,Syrena Record – pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904–1939″. W 2007 r. opublikował ,,Encyklopedię Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film”. W 2008 r. uzyskał doktorat z zakresu historii/historii techniki w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Laureat „Złotego Liścia” Retro 2004.


Dodaj komentarz