Spotkanie odbyło się 28.12.2014.
Prelegenci: Karolina Kosińska i Maciej Markowski, administratorzy Geneteki PTG
Geneteka – z perspektywy szukającego, indeksującego i administratora
Geneteka budzi wiele emocji wśród genealogów. Swoim wystąpieniem chcemy przybliżyć zagadnienia z nią związane, jej ograniczenia, a szczególności zasady indeksacji, do których staramy się przekonać indeksujących.
Dostęp do archiwów na przestrzeni 8 lat istnienia Geneteki podlegał wielkim zmianom – oprogramowanie bazy było do nich dostosowywane, ale raz wpisywana zawartość bazy rzadko była modyfikowana. Zmieniały się standardy indeksowania, możliwości dostępu do materiałów i indeksujący. Wiele z tych zagadnień wygląda inaczej z perspektywy szukającego, indeksującego i administratora.
Nie ukrywamy, że również liczymy na zachęcenie uczestników do wsparcia Geneteki – potrzebne są osoby nie tylko do indeksowania czy administracji, ale i do wielu projektów biegnących w ramach tego projektu.
> Karolina Kosińska, swoimi korzeniami zaczęłam interesować się 3 lata temu, kiedy po kolejnym wypadzie na cmentarz zaczęłam znów zadawać pytania rodzicom, skąd są dziadkowie, pradziadkowie. Jak ich życie wyglądało. Nigdy za wiele nie wiedziałam o dziadkach, ponieważ w wieku 6 lat miałam już tylko jednego dziadka. Kiedy się urodziłam miałam już tylko jedną prababcię. Moja rodzina żyła teraźniejszością. Do dziś nie rozwiązałam wielu zagadek, i wielu już nie rozwiążę. Ostatnim moim wielkim sukcesem jest znalezienie aktu urodzenia mojego pradziadka ze strony mamy, Jana Nowaka. Do dziś nie wiem, kiedy umarł i gdzie jest pochowany. Moją piętą achillesową jest dwóch mężów mojej prababci ze strony taty, Eugenii Ziembińskiej z pierwszego ślubu Tatarskiej z domu Remiszewskiej. Do dziś nic o nich nie wiem, oprócz tego, że byli.
W ciągu 2 lat udało mi się zrobić 40 tys. indeksów, kilkanaście osób przyuczyć do indeksacji, stworzyć grupę indeksującą i zindeksować i zweryfikować moje rodzinne parafie: Rokitno, Żuków, Izdebno Kościelne, Brwinów. Oprócz swoich parafii, pomagałam przy kilkunastu innych naszemu koledze, Waldemarowi Chorążewiczowi. Dziś zajmuję się administracją województwa mazowieckiego wraz z Warszawą.
.Maciej Markowski: genealogią na poważnie zajmuję się od zaledwie kilku lat. Spisuję jak i kogo szukałem oraz czego się dowiedziałem na swoim blogu www.kimonibyli.pl
Zacząłem indeksować 5 lat temu, aby spłacić „dług informacyjny”. Teraz jestem administratorem województw podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Litwy.