-
Książka „Z rodzinnego albumu” Marii Klawe-Mazurowej
Spotkanie odbyło się 26 września 2022 roku w klubokawiarni Pożyteczna o godzinie 18. O swojej nowej książce „Z rodzinnego albumu” opowiedziała Maria Klawe-Mazurowa, członkini naszego stowarzyszenia. Maria pięć lat temu prezentowała w WTG książkę „Z Meklemburgii do Warszawy. Dzieje potomków Jana Henryka Klawe”, w której prezentowała losy Jana Henryka Klawe i jego dzieci. W niej…
-
Poszukiwania informacji o wojskowych
Serdecznie zapraszamy na spotkanieWarszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,które odbędzie się 30 września 2024 roku (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135(tuż przy stacji Metro Racławicka). Temat: Poszukiwania informacji o wojskowych na przykładzie biografii porucznika Jerzego Boskiego, bohatera boju o Wólkę Radzymińską w 1920 r. Dr Mirosław Pakuła autor książki „Jerzy Boski (1896-1982). Bohater boju o Wólkę…
-
Metodologia dokumentowania drzewa genealogicznego Adrian Czermański
Serdecznie zapraszamy na spotkanie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, które odbędzie się 24 czerwca 2024 (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135 (tuż przy stacji Metro Racławicka). Temat: Metodologia dokumentowania drzewa genealogicznego Prelegent: Adrian Czermański, członek Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Zawodowo związany z branżą IT, zaś z zamiłowania pasjonat genealogii. Odkąd pamięta, interesował się genealogią i poznawaniem…
-
System opresji stalinowskich i jego wpływ na życie wiejskiej nauczycielki
Serdecznie zapraszamy na spotkanieWarszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,które odbędzie się 22 kwietnia 2024 (poniedziałek) o godzinie 18:00w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135(tuż przy stacji Metro Racławicka). Wykład, który miał się odbyć 27 listopada. Temat: System opresji stalinowskich i jego wpływ na życie wiejskiejnauczycielki Prelegentka: Iwona Łaptaszyńska, Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski Prelekcja nawiązuje do działalności podziemnej Janiny Marynowskiejnauczycielki w…
-
Kurpie Zielone. (Nie)znana część Mazowsza. Maria Weronika Kmoch
Serdecznie zapraszamy na spotkanieWarszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,które odbędzie się 26 lutego 2024 (poniedziałek) o godzinie 18:00w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135(tuż przy stacji Metro Racławicka). Prelekcję pod tytułem: Kurpie Zielone. (Nie)znana część Mazowsza wygłosi pani Maria Weronika Kmoch — historyczka i regionalistka, popularyzująca historię i kulturę regionu kurpiowskiego Kurpie Zielone to zarówno określenie regionu, jak i grupa etnograficzna ludności…
-
Przodkowie uniccy i prawosławni
Serdecznie zapraszamy na spotkanieWarszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,które odbędzie się 29 stycznia 2024 (poniedziałek) o godzinie 18:00w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135(tuż przy stacji Metro Racławicka). Prelekcję pod tytułem: Przodkowie uniccy i prawosławni wygłosi członek WTG Damian Panasiuk. Damian Panasiuk — ekonomista środowiska, pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, od 40 lat zgłębiający losy ludności pogranicza na Chełmszczyźnie. Brał udział w odnowieniu…
-
Konferencja Cmentarze w Polsce 25 października 2023
25 października 2023 w Chrześcijańska Akademia Teologiczna (ChAT) odbyła się konferencja CMENTARZE W POLSCE – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ZMIAN.Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne było współorganizatorem konferencji prowadząc panel „Genealogiczne konteksty cmentarzy”. W jego ramach wykłady poprowadzili członkowie WTG: Piotr Nojszewski, Maciej Markowski, Michał Marciniak i Anna Wiernicka. Dziękujemy profesorowi Tadeuszowi Zielińskiemu za zaproszenie do współuczestniczenia w tym…
-
ChatGPT kontra Bard. Genealog w świecie sztucznej inteligencji.
Serdecznie zapraszamy na spotkanieWarszawskiego Towarzystwa Genealogicznego,które odbędzie się 23 października 2023 (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135(tuż przy stacji Metro Racławicka). Temat: ChatGPT kontra Bard. Genealog w świecie sztucznej inteligencji. Prelegent:Piotr Nojszewski, członek zarządu WTG Przyszłość już tu jest. Sztuczna inteligencja może stanowić wsparcie w pracy genealoga. Pozwala na przykład przyspieszyć niektóre monotonne…
-
Śląsk genealogicznie — Cokoły przechodnie.
25 września 2023 w Klubokawiarni POŻYTECZNA w Alei Niepodległości 135o skomplikowanej historii Śląska opowiadał Piotr Fuglewicz, autor książki Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza. Piotr Fuglewicz działacz społeczny, przedsiębiorca, informatyk, pisarz i przewodnik po Śląsku (wikipedia) na kanwie swojej najnowszej książki przedstawił meandry historii różnych części Śląska, wyjaśnił niektóre mity i postarał się zlikwidować nieco białych plam w…