Spotkanie odbyło się 25.04.2017.
Prelegentka: Katarzyna Januszewska ,archiwistka w Archiwum Dokumentowym Ośrodka Karta
W poszukiwaniu losów jednostki. Prezentacja zbiorów i działalności Archiwum Dokumentowego Ośrodka Karta
W poszukiwaniu losów jednostki. Prezentacja zbiorów i działalności Archiwum Dokumentowego Ośrodka Karta
Ośrodek Karta jest niezależną organizacją pozarządową, która między innymi prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. Archiwalia, które są pozyskiwane (głównie od osób prywatnych), to fotografie, dokumenty, korespondencja, dzienniki oraz nagrania audio i wideo, a także pamiątki i muzealia. Pracownicy i wolontariusze Ośrodka docierają do świadków historii w Polsce i na całym świecie, nagrywają ich relacje, zabezpieczają i chronią dokumenty, które mogłyby ulec zniszczeniu.
Zasób Ośrodka karta obejmuje między innymi: Archiwum Wschodnie (1901-1956), Archiwum Opozycji (1956-1990) oraz Kolekcję „Solidarność” – narodziny ruchu wpisane przez Międzynarodowy Komitet Doradczy UNESCO w ramach programu „Pamięć Świata” na międzynarodową listę najważniejszych światowych zbiorów archiwalnych, W sumie jest to 1 800 metrów bieżących dokumentów, 280 000 zdjęć i 5 000 nagrań – relacji świadków historii.
Indeks Represjonowanych – opracowaną w Ośrodku bazę danych 1 500 000 biogramów i dokumentacji osób represjonowanych w ZSRR przekazano 8 maja 2013 do IPN.
Ośrodek Karta zajmuje się także upowszechnianiem historii prowadząc działalność wydawniczą i edukacyjną. Tutaj powstaje kwartalnik historyczny „Karta” oraz wiele książek i albumów. Oprócz wydawnictw tradycyjnych Karta udostępnia przez Internet 46 000 publikacji.
Ośrodek Karta to nie tylko archiwa, ale także wiele działań na rzecz poznawania i zachowania historii, która staje źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę, i wspiera pojednanie. Z inicjatywy tej organizacji powstał Domu Spotkań z Historią – miejsce znane chyba nam wszystkim. Inicjatywą Karty jest również integracja ruchu archiwów społecznych w Polsce w ramach projektów Archiwa społeczne w Polsce oraz Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej. W ramach tej akcji działa 450 podmiotów. I wiele więcej.