Media społecznościowe w służbie genealogii

Media społecznościowe w służbie genealogii

Spotkanie odbyło się 28.12.2015.

Prelegent: Maciej Markowski, członek Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, Kimonibyli.pl

Media społecznościowe w służbie genealogii. Od list dyskusyjnych do Facebooka

Media społecznościowe to takie wykorzystanie technologii internetowych i mobilnych, by przekształcić jednokierunkową komunikację mediów tradycyjnych (gazety papierowe, radio, TV) w interaktywny dialog między członkami społeczności

Początki mediów społecznościowych

W zamierzchłej przeszłości genealodzy wykorzystywali Internet za pomocą list dyskusyjnych. Forma ta została zachowana przez Ancestry w szczątkowej postaci jako rootsweb.

Następnym krokiem były fora internetowe jak Genpol (będzie właśnie obchodzić 13 urodziny), Forgen oraz forum znajdujące się na portalu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Następnym etapem ewolucji form komunikacji stał się facebook. Dla wielu osób jest on podstawowym narzędziem informatycznym do kontaktów z innymi ludźmi, więc nic dziwnego, że znacząca część wymiany informacji pomiędzy genealogami przeniosła się właśnie tam.

Rodzaje komunikacji na facebooku

Facebooku proponuje wiele sposobów komunikacji. Po pierwsze można umieszczać informacje na swojej stronie profilowej (ścianie = wall), ale wcale nie jest to konieczne – wiele osób początkowo wyłącznie czyta informacje zamieszcza na innych stronach lub przysłuchuje się dyskusjom prowadzonym w grupach.

Strony (trochę inne) można stworzyć także wszyscy dla każdego innego podmiotu jak firmy, organizacji, społeczności, marki, znanej osoby, miejsca i temu podobne. Jeżeli chcemy obserwować co nowego zamieszczono na danej stronie należy ją „polubić” – wcisnąć przycisk lubię to.

Dla mnie ciekawe są strony istotne z punktu widzenia genealogicznego jak strony archiwów (np.Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych,, Archiwa Społeczne, Narodowe Archiwum Cyfrowe), muzeów (np. Muzeum Warszawy, Zamek Królewski w Warszawie,  Zamek w Liwie, Muzeum im. Marii Konopnickiej), miejsc (np. Nadwiślańskie Urzecze, Zerzeńskie Klimaty, Warszawski Modernizm 1905 – 1939), oraz oczywiście Towarzystw Genealogicznych (np. Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne, Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne, Śląskie Towarzystwo Genealogiczne).

Kolejnym narzędziem komunikacji są grupy dyskusyjne. Początkowo wiele grup było otwartych – mógł do nich przystąpić każdy, ale wraz ze wzrostem ilości spamu oraz różnych wirusów zmieniono je na zamknięte. Oznacza to, że administrator grupy decyduje czy zostaniemy do niej przyjęci czy też nie. Najczęściej wystarczy mieć wśród swoich znajomych na facebooku członków danej grupy lub na swojej ścianie profilowej wpisy dotyczące genealogii. Czasami administratorzy proszą, aby coś o sobie napisać lub konieczna jest rekomendacja innego członka grupy.

Wśród grup dyskusyjnych najciekawsze są W poszukiwaniu korzeni. Zapiski genealogiczne, Genealodzy (PL), Genealogia Genetyczna. Interesują mnie też poszukiwania w innych krajach więc należę również do międzynarodowych grup jak Hungary Exchange – Hungarian Genealogy, Eastern Europe Genealogy Research Community,

Podałem tu tylko kilka przykładów grup i stron, które uważam za interesujące. Na Facebooku są ich miliony i każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.

jak założyć konto na Facebooku?

Wejdź na Facebooka wpisz www.facebook.com.

Wypełnij dane rejestracji

Strona główna Facebooka od razu wita nas gotowym formularzem rejestracji.

Wypełniamy więc po kolei kolejne pola wpisując nasze imię i nazwisko, adres e-mail oraz hasło, którym potem będziemy logować się do Facebooka. Pamiętajmy więc, aby było łatwe do zapamiętania, ale nie takie łatwe do odgadnięcia przez inne osoby. Następnie zaznaczamy swoją płeć oraz wpisujemy datę urodzenia. Te dane musimy podać, ale jeśli nie chcemy aby nasi znajomi wiedzieli, kiedy mamy urodziny, możemy te dane potem ukryć. Warto dodać zdjęcie profilowe – nie musi to koniecznie być nasze zdjęcie – może przedstawiać coś z czym się identyfikujemy.

Ważne: Nie podajemy Facebookowi hasła do naszej poczty aby nie skanował jej pod kątem potencjalnych znajomych.

Blogi

W Polsce blogi genealogiczne są rzadkością. Jest zaledwie kilka, które istnieją dłużej jak 2 lata. Mój podziw wzbudzają dwa najstarsze, których autorki wciąż piszą: W poszukiwaniu korzeni i Dziennik Genealogiczny. Wśród młodszych warto zajrzeć do: Moje potyczki z genealogią i Genealogiczna Kuchnia, Moja przygoda z genealogią, Czar Naszych Przodków, Przodkowie z tamtych lat oraz Kim Oni byli.


Dodaj komentarz