Spotkanie odbyło się 30.10.2017
Prelegentka: Barbara Maria Morawiec, Kierownik Zespołu Zadania 5. Promocja i Informacja
Zespół projektowy do realizacji projektu „e-usługa OMNIS”
Korzystanie z biblioteki cyfrowej POLONA/2 miliony.
Zarząd Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego wystosował zaproszenie do kierownictwa Biblioteki Cyfrowej POLONA w związku z wprowadzeniem zmian niedawnych w serwisie, które ponownie umożliwiły wykorzystanie tej biblioteki przy poszukiwaniach genealogicznych. Dzięki uprzejmości kierownictwa mieliśmy przyjemność gościć Panią Barbarę Marię Morawiec z bardzo interesującym wykładem.
Wyszukiwanie
Ta najważniejsza dla nas zmiana to możliwość zaznaczenia pola przeszukaj treść
. Niestety, przy prostym wyszukaniu nie można wykorzystywać żadnych z możliwości, które posiadają od dawna wyszukiwarki, jak wyszukiwanie frazy czyli dwu lub więcej wyrazów w różnych odmianach, leżących blisko siebie. Jedynie możliwe jest wyszukiwanie słów oddzielonych od siebie przecinkiem, co skutkuje pokazaniem takich dokumentów, w których występują te dwa słowa. Oczywiście mogą się one znajdować obok siebie jaki i na początku i końcu książki i być ze sobą zupełnie nie związane.
Pod opisem każdej wyszukanej pozycji pokazuje jedno ze znalezionych wystąpień jednego ze słów.
Dopiero naciśnięcie przycisku Pokaż więcej
rozwija wszystkie wyniki wyszukania. Oznacza to, że za każdym razem musimy nacisnąć ten przycisk, aby zobaczyć, czy na pewno w danej pozycji nie ma interesujących nas informacji.
Obecna na spotkaniu Monika Bayer-Smykowska podpowiedziała jeszcze jeden sposób. W wyszukiwaniu zaawansowanym w polu treść można wpisać frazy w cudzysłowie czyli "słowo"
lub "słowo1 słowo2"
co spowoduje wyszukanie dokładnie takiego ciągu znaków (bez odmiany). Nie wyświetla się wtedy informacja co zostało znalezione, po wejściu w dokument, trzeba otworzyć Widok z panelem bocznym
(trzecia ikonka po środku) i kolejny raz wyszukać, tym razem w dokumencie.
Nie jest to wszystko tak łatwe jak to kiedyś opracowano na przykład w austriackiej cyfrowej bibliotece prasy ANNO, ale tamta biblioteka została stworzona dla poszukujących informacji, a POLONA służy ładnemu pokazywaniu zabytków bibliofilskich. No i POLONA swoją jakością bije na głowę chyba wszystkie inne nasze biblioteki cyfrowe.
Korzystanie z menu
Zbiory
Tego menu można użyć na przykład do szybkiego przejścia wyszukiwania fotografii
Prasa
W Panelu prasa można wyszukać interesujące nas pismo i odpowiednie wydanie. Przy czym trzeba bardzo precyzyjnie podawać nazwę. Przykładowo szukając Kurjera Warszawskiego, nie możemy użyć obecnie używanych zasad i wpisać Kurier.
Kolekcje
Kolekcje są to przygotowane przez bibliotekarzy zbiory dokumentów na określony temat lub jednego autora. Interesujące nas tematy to mogą być: Plany Warszawy, Skarby kartografii, Powstanie styczniowe.
Moja POLONA
Po zalogowaniu się (jest oczywiście bezpłatne), można korzystać z dodatkowych funkcji: własnych kolekcji, łatwo wyszukiwać ulubione pozycje oraz robić notatki. Wszystko jest dostępne tylko dla osoby zalogowanej.
Prezentacja Pani Barbary Marii Morawiec była wielokrotnie przerywana dociekliwymi pytaniami, na które prelegenta cierpliwie i fachowo odpowiadała.
Po prezentacji od Pani Barbary Marii Morawiec otrzymaliśmy jeszcze uzupełnienia:
– lista Bibliotek cyfrowych w Polsce
– lista Bibliotek cyfrowych na świecie.
Znajdują się na jej wartym przejrzenia blogu.
Film promujący Bibliotekę cyfrową POLONA/2 miliony (182 MB bajtów do ściągnięcia).
Informacje dotyczące nowych funkcjonalności i możliwości korzystania z wyszukiwania prostego i zaawansowanego znajduje się na stronach biblioteki – na samym dole strony znajduje się belka z odesłaniami do informacji o Bibliotece, odpowiedziami na często zadawane pytania (FAQ), pomoc czy przełączania pomiędzy wersją polską i angielską.
Dziękujemy koledze Igorowi Strojeckiemu za fotoreportaż ze spotkania. Poniżej kilka jego zdjęć.